درس 3: گروه نقاط و تولید سطح

مدت زمان آموزش : 4 دقیقه

مدرس : ابوالفضل عطاالهی

دانلود فایل PDF درس (بزودی)

درس 3: گروه نقاط و تولید سطح

نقاط را وارد نرم افزار سیویل تری دی کردی ولی نمیتونی تفکیکش کنی، تو این اموزش میخوام چنتا ترفند جذاب بهت یاد بدم تا براحتی نقاط رو گروه بندی کنی و در نهایت با نقاطی که مربوط به تپوگرافیت میشه، سطح اولیه مدنظرت را بسازی.

قدم اول گروه بندی نقاطه، برای اینکار باید داخل toolspace روی point group کلیک راست کنیم و گزینه new را انتخاب کنیم

از کادر name نامی برای گروه نقطه مدنظرمون در نظر میگیریم، من میخوام برای نقاط توپوگرافی گروه درست کنم، بنابراین نام topo را براش لحاظ میکنم.

از دوتا سربرگ include و exclude نقاط مدنظرمون رو پالایش میکنیم، به این ترتیب که هر آنچه در سربرگ include حضور داشته باشه داخل گروه نقاط قرار میگیره و هر قیدی که در سربرگ exclude اعمال بشه، اون نقاط از داخل گروه نقطه حذف میشن.

به عنوان مثال اگ داخل سربرگ include تیک with numbers matching رو بزنیم، بازه ای که داخل کادر روبروش مینویسیم، نقاط اون بازه به این گروه نقطه منتقل میشن، با زدن تیک بقیه گزینه ها، با شرایطی ک تعریف میکنیم، اون نقاط هم به این گروه اضافه میشن، من بازه نقاط با شماره بین 100 تا 200 را تعریف میکنم.

داخل سربرگ point list، لیست نقاطی که تو این گروه تعریف شدن را میتونیم ببینیم.

من میخوام تمام نقاطم داخل این گروه قرار بگیرن، بنابراین از سربرگ point group تیک all point را میزنم.

بعد از اینکه نقاط تپوگرافی را طبق توضیحات بالا گروه بندی کردیم، حالا میخوایم بوسیله این گروه نقطه، سطح مدنظرمون را تولید کنیم.

برای اینکار داخل toolspace روی surface کلیک راست میکنیم و create surface را میزنیم، و تنظیمات پیش فرض پنجره ای که ظاهر میشه را اوکی میکنیم تا یک سطح خالی برامون ایجاد بشه.

در ادامه علامت مثبت کنار surfaces را داخل تول اسپیس میزنیم، بعد مثبت کنار سطحی که الان ایجاد کردیم یعنی surface1 و سپس مثبت کنار definition، در انتها روی point groups کلیک راست میکنیم و add را میزنیم.

داخل پنجره کوچکی که باز میشه، گروه نقطه مدنظرمون ینی همون topo توی این مثال، را انتخاب میکنیم و در نهایت اوکی میکنیم.

تا به این ترتیب سطح توپوگرافی مورد نظرمون داخل نرم افزار سیویل تری دی تولید بشه.

در انتها، لطفا 30 ثانیه وقت بذار و حتتتتتما نظرت را در مورد این آموزش برام این پایین بنویس، اگه هم سوالی داری، بنویس با گوش جان میشنوم و پاسخ میدم.

2 پاسخ

  1. سلم و ارادت
   متشکر از نظر لطفتون و ابراز انرژی مثبتتون.

   خوشحالم ک مطالب براتون مفید بوده، برای مشاهده سایر آموزش ها، میتونین به آموزش رایگان نرم افزار سیویل تری دی civil 3d به همراه جزوه pdf و فایل تمرینات مراجعه کنین و البته اگ بدنبال تسلط و یادگیری نکات بیشتر در مورد نقاط، گروه بندی اونها، تولید سطح، آنالیز سطح، فایل های اتوکدی و تولید نقاط و سطوح از منحنی های سه بعدی و لیبل های دارای کد ارتفاعی و موارد پر کاربرد این چنین هستید، داخل دوره سرعت افزایی سیویل ممفصل بهش پرداختیم.
   موفق و پیروز باشین.

خوشحال میشم نظرت را بدونم...

بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

[df-form]

ثبت نام