آموزش محاسبات احجام عملیات خاکی

تعداد جلسات: 10 جلسه

مدت آموزش: 2 ساعت

مینی دوره محاسبات احجام عملیات خاکی

یکی از قابلیت های بشدت پرکاربرد نرم افزار civil 3d تحلیل های قوی هستش که در زمینه محاسبات احجام در اختیار طراحان قرار میده، در ادامه طی 10 درس و در قالب یک مثال پروژه محور، نکات لازم برای محاسبه حجم با این نرم افزار رو بهت یاد میدم.

برای محاسبه احجام عملیات خاکی، نیازمند یک سری ترسیمات و طراحی های ابتدایی هستیم که لوازم محاسبه احجام را در اختیارمون قرار بده، یعنی بعد از اینکه سطح مدنظرمون را داخل سیویل تری دی تولید کردیم، بایستی مسیر و در ادامه پروفیل طولی اون را ترسیم کنیم و با توجه به ضوابط، خط پروژه را طراحی نمائیم.

 

اسمبلی در واقع مقطع عرضی تیپ مسیر هستش که داخل سیویل تری دی میتونیم اون را طراحی کنیم، از طرفی ترکیب مسیر و خط پروژه یک خط سه بعدی میده که با تشکیل کریدور، اسمبلی در فواصل مشخص بر روی این خط سه بعدی تکرار میشه تا جسم مسیر یا کریدور تولید گردد.

 

بعد از اینکه کریدور را تولید کردیم، ممکنه به اشتباه تصور بشه که حالا با در اختیار داشتن سطح اولیه و کریدور میتونیم احجام را بدست بیاریم، درصورتیکه برای محاسبه حجم نیاز به سطح داریم نه کریدور، سطحی که میتونه از امکانات کریدور تولید بشه، و در ادامه با نمونه برداری از این سطوح، امکان نمایش اونا داخل مقاطع و محاسبات حجم مقطعی برامون فراهم میشه.
 
یکی از راه های نمایش جزئیات مسیر استفاده از نمایش گروهی مقاطع هستش، مقاطع استایل های متفاوتی را دارا هستند که با شخصی سازی اونها بهترین خروجی از طراحی را میتونیم در اختیار داشته باشیم، البته با محاسبه احجام به روش کامپیوت متریال، احجام به صورت هاشور بر روی این مقاطع درج می شود.
 

بعد از اینکه محاسبات احجام را به سر انجام رسوندیم، حالا بایستی این محاسبات را در قالب جداول به نمایش در بیاریم، این جداول احجام را هم به صورت کلی میتونیم در اختیار داشته باشیم و هم با اعمال تنظیمات مناسب به شکل صحیح میتونیم در کنار تک تک مقاطع عرضی ظاهر کنیم.

 

یکی از چالش هایی که وجود داره، اینه که طراحی هایی که داخل نرم افزار انجام میدیم را بایستی به گونه ای خروجی بگیریم تا در اجرا بتونیم ازش استفاده کنیم، یکی از این روش ها، استفاده از فایل نقاط هستش که با قابلیت فوق العاده کریدور، میتونیم نقاط را در لایه های مختلف خروجی بگیریم.
 

یکی از مسائل پرکاربرد اینه که با در اختیار داشتن دو سطح، مثلا سطح زمین طبیعی و سطح ثانویه ای که حاصل نقاط برداشتی از دو سمت یک مسیر به همراه نقاط آکس اون هستش، بتونیم محاسبات احجام را انجام بدیم، اونم با فرض اینکه شیب ترانشه های دو سمت مسیر را میدونیم چه مقداری داره، اینکه چطور با در اختیار داشتن این دو سطح و دانستن شیب ترانشه، میتونیم ترانشه ها را با روش گریدینگ طراحی کنیم، سطوح حاصل را با هم ترکیب کنیم تا در نهایت محاسبات صحیحی داشته باشیم، توی چند درس باقیمانده بهش میپردازیم.

 

طراحی های انجام شده در بستر نرم افزار سیویل تری دی مانند سطوح، بر خلاف ترسیماتی همچون خطوط که اغلب در نرم افزار اتوکد هم ترسیم میشه، با یک کپی پیست ساده قابل انتقال به فایل جدید نیست، روال جالب و جذابی داره که سعی کردم تو این درس بهش بپردازم.
 
با استفاده از منوی بینظیر گریدینگ بسیاری از حالت های مختلفی از سطح که مدنظر کارفرما هستش را میتونیم طراحی کنیم. به عنوان مثال ترانشه های دو سمت مسیر را با در اختیار داشتن کف مسیر و سطح زمین طبیعی و البته شیب این ترانشه ها در حالت خاکبرداری و خاکریزی، بوسیله گریدینگ میتونیم دقیقا مثل یک سطح طراحی کنیم.
 
برای اینکه نمایش کاملی از ترانشه هایی که با روش گریدینگ طراحی کردیم، داشته باشیم، بایستی این سطوح در حقیقت طراحی شده را، با سطح ثانویه حاصل از برداشت های میداین ترکیب کنیم، این سطح ترکیبی را داخل مقاطع منعکس کنیم، محاسبات احجام را انجام بدیم و در نهایت جداول جدید را ازش تهیه کنیم.
 

خوشحال میشم نظرت را بدونم...

بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

[df-form]

ثبت نام