چسباندن فیچرلاین به سطح مشخص

مدت زمان آموزش : 3 دقیقه

مجموعه آموزش سیویل تری دی

مدرس : ابوالفضل عطاالهی

در شرایط بخصوصی، لازم میشه که ترسیمات انجام شده، دقیقا از نظر ارتفاعی با تغییرات سطح زیرش تغییر بکنه، از جمله راحت ترین روش ها اینه که از فیچرلاین برای اینکار استفاده کنیم، ینی ترسیممون را تبدیل به فیچرلاین کنیم بطوری که ارتفاع فیچرمون از سطحی که میخوایم نشات بگیرد.

1. فراخوانی پنجره تنظیمات فیچرلاین

برای اینکه ترسیم مورد نظرمون را داخل نرم افزار سیویل تری دی به فیچرلاین تبدیل کنیم، به طوری که ارتفاعش را از سطح بخصوصی دریافت کند، در ابتدا بایستی ترسیم را در حالت انتخاب قرار بدیم و از سربرگ بالای نرم افزار، از قسمت home روی feature line کلیک کنیم و گزینه create feature line from object را بزنیم.

تبدیل ترسیم به فیچرلاین

داخل این پنجره جدید باز شده، برای اینکه بتونیم ارتفاع فیچرلاینی که میخوایم تولید بشه را بصورت شخصی سازی مدیریت کنیم، بایستی تیک گزینه Assign elevation را بزینم.

پنجره تنظیمات فیچرلاین

2. مدیریت ارتفاع فیچرلاین

بعد از باز شدن صفحه مربوط به شخصی سازی ارتفاع فیچرلاین یا همون Assign elevation، برای اینکه ارتفاع از سطح مدنظر دریافت و روی فیچرلاین اعمال بشه، کافیه از قسمت Option حالت from surface را تنظیم کنیم و بعد چنانچه چندین سطح داخل طراحی وجود داره و از طرفی سطح مورد نظرمون را از نامش میشناسیم، کافیه روی منوی آبشاری بزنیم و سطحمون را انتخاب کنیم و اگر سطح از داخل صفحه ترسیم قابل تشخص است، کافیه روی آیکون سبز رنگ بزنیم و داخل صفحه ترسیم سطح مدنظرمون را انتخاب نمائیم، در نهایت با زدن دکمه اوکی، ارتفاع فیچرلاین بر اساس سطح مورد نظرمون اصلاح می گردد.

اما یک نکته بسیار مهم…

تنظیم ارتفاع سطح برای فیچرلاین

3. نحوه اعمال ارتفاع سطح به فیچرلاین

نکته حائز اهمیت اینکه میتونیم فقط ارتفاع شکستگی ها یا همون گوشه های ترسیم مدنظرمون را بر اساس ارتفاع سطح متناظر همون گوشه تنظیم نمائیم و یا ترسیم موجود را همچون یک فرش یا یک طناب بر روی سطح رها شده در نظر بگیریم تا هر جایی از ترسیممون که سطح متناظرش تغییر ارتفاع صورت گرفته باشد، یک شکستگی اعمال شود. به این ترتیب در طول یک ضلع از ترسیم، بجز ابتدا و انتها، با توجه به تغییرات سطح، ممکنه چندین شکستگی دیگه در فیچرلاین نهایی ظاهر شود که ارتفاع هر شکستگی از سطح متناظر استخراج گردیده است.

برای اینکه تمام تغییرات ارتفاعی سطح در طول هر ضلع ترسیم اعمال شود، کافیست در پنجره Assign elevation بعد از انتخاب سطح مدنظر، تیک گزینه Insert intermediate grade break point را در حالت فعال قرار بدیم و سپس پنجره را اوکی کنیم.

فیچرلاین یکی از ابزارهای جذاب نرم افزار سیویل تری دی به شمار میاد که در جاهای مختلفی حضورش را پررنگ میبینیم، وقتی ک میخوایم سطحمون را از طریق بریک لاین در جاهایی مثل ترانشه ها اصلاح کنیم، وقتی میخوایم یک سطح را با ابزار گریدینگ طراحی کنیم و حتی هنگامی که کریدور مسیر را طراحی کردیم، این قابلیت اهمیت خودش را نشون میده، که این موارد و کاربردهای اون را بصورت مفهوم و البته پروژه محور داخل دوره جادوی احجام به صورت مفصل بهت یاد میدم.

خوشحال میشم نظرت را بدونم...

بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین دوره های آموزشی

آخرین دوره های آموزشی

[df-form]

ثبت نام