تبدیل ترسیمات موجود به فیچرلاین با ارتفاع مشخص

مدت زمان آموزش : 3 دقیقه

مجموعه آموزش سیویل تری دی

مدرس : ابوالفضل عطاالهی

در بسیاری از موارد لازم میشه که ترسیم های موجود را تبدیل به فیچر لاین کنیم، مثلا یکی از کاربرداش وقتی که میخوایم با گریدینگ یک سطح طراحی کنیم، نیاز به یک فیچرلاین به عنوان ورودی داریم.

1. روش تنظیم ارتفاع ترسیمات از طریق پراپرتیز

با توجه به نیازها و تشخیص طراح روش های مختلفی برای اصلاح و یا وارد کردن ارتفاع ترسیمات موجود در نرم افزار سیویل تری دی وجود دارد. یکی از روش ها استفاده از پنجره پراپرتیز مربوطه هستش، که براحتی با انتخاب ترسیم و نگه داشتن همزمان کلیدهای کنترل و یک (ctrl+1) این پنجره برامون باز میشه و با توجه به ماهیت ترسیمی که انجام دادیم، عبارت هایی همچون الویشن یا Z یا موارد اینچنینی در اختیارمون قرار گرفته و میتونیم ارتفاع دلخواه را وارد کنیم.

پنجره پراپرتیز ترسیمات

2. تنظیم ارتفاع مشخص از طریق فیچرلاین

اما هنگام تبدیل ترسیمات موجود به فیچرلاین هم این امکان برای ما فراهم شده تا از طریق پنجره تنظیمات این ابزار، ارتفاع مدنظرمون را اعمال نمائیم.

برای اینکار بعد از اینکه ترسیم موردنظرمون را در حالت انتخاب شده قرار دادیم، از سربرگ home روی feature line کلیک و بعد گزینه create feature line from object را انتخاب کنیم.

تبدیل ترسیم به فیچرلاین

در ادامه داخل این پنجره باز شده تیک گزینه Assign elevation را میزنیم و اوکی میکنیم.

پنجره تنظیمات فیچرلاین

در نهایت بعد از انتخاب کردن حالت elevation از پنجره باز شده، ارتفاع مدنظرمون را داخل کادر روبرو وارد میکنیم و اوکی را میزنیم تا فیچرلاین با ارتفاع مدنظرمون تولید شود.

فیچرلاین یکی از ابزارهای جذاب نرم افزار سیویل تری دی به شمار میاد که در جاهای مختلفی حضورش را پررنگ میبینیم، وقتی ک میخوایم سطحمون را از طریق بریک لاین در جاهایی مثل ترانشه ها اصلاح کنیم، وقتی میخوایم یک سطح را با ابزار گریدینگ طراحی کنیم و حتی هنگامی که کریدور مسیر را طراحی کردیم، این قابلیت اهمیت خودش را نشون میده، که این موارد و کاربردهای اون را بصورت مفهوم و البته پروژه محور داخل دوره جادوی احجام به صورت مفصل بهت یاد میدم.

خوشحال میشم نظرت را بدونم...

بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین دوره های آموزشی

آخرین دوره های آموزشی

[df-form]

ثبت نام